Bakerova cysta- ako na ňu?

31.08.2014 18:05

Chorobné prejavy kolien sú pomerne časté a zväčša sa pri ich liečení používajú operačné chirurgické zákroky, alebo kortikoidy. V súvislosti s kolenom nás môže pekne potrápiť aj Bakerova cysta.

 

V tomto článku si povieme:

 

Dá sa Bakerova cysta liečiť aj prírodne?

Čo spôsobuje jej vznik?

Ako jej vzniku predchádzať?

 

Čo to tá Bakerova cysta je?

 

Jedná sa o hmatateľný cystický útvar nachádzajúci sa v zákolennej jame pod kolenom. Cysta sa nachádza zväčša viac na vnútornej strane zákolennej jamy. Obsahuje tekutinu a je často bolestivá. Ak sa nelieči obmedzuje pohyblivosť kolena a celej nohy.

bakerova cysta

Možná príčina vzniku Bakerovej cysty.

 

V rôznych článkoch na internete sa píše, že pravá príčina je ťažko objasniteľná, alebo neobjasnená. Tento článok nepíše lekár a ani nechcem lekárom konkurovať, no napíšem svoj názor. Môžete, aj nemusíte s ním súhlasiť.

Príčinou vzniku môže byť /aj keď minimálné/ natrhnutie kolagénových vlákien v chrupavke kolena. V tomto prípade v kolennom menisku dochádza k zvyšovaniu vody, čo môže spôsobiť vznik tejto cysty.

 

Alebo môže vzniknúť aj z týchto faktorov:

 • Dedičné predispozície
 • Začínajúca artróza- /vysychanie kĺbových chrupaviek a strata ich elasticity/
 • Kratšia končatina- obvykle to súvisí so šikmým sklonom panvy / Pozrite si k tejto téme články uvedené nižšie- Prekladanie nohy cez nohu/
 • Poškodenie menisku kolena /pádom, úrazom, športom, zdvíhaním bremena/
 • Nedostatočný pohyb- /dlhé sedenie, dlhé státie, nerovnomerné zaťaženie kolena/
 • Pohyb nad mieru- /napríklad pri vysokých športových výkonoch/
 • Dna- hromadenie kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch – /výrazne obmedziť, alebo vynechať tučné červené mäsá a mäsové výrobky/
 • Celkovo zanesenie organizmu a hlavne prekyslenie tela

 

Bakerova cysta postihuje viac mužov ako ženy.

 

Chrupavky a kĺby potrebujú mazať.

 

Tak ako motor Vášho auta, aj naše kĺby potrebujú mazivo. Čo myslíte, že sa stane ak chrupavky začnú vysychať? A to si píšte, že vyššie uvedenými okolnosťami chrupavky vysychať určite budú. O naše kĺby sa takmer vôbec nestaráme a robíme pre ne niečo, až keď nás bolesť pritlačí. Chrupavka totiž nemá krvné zásobovanie. A tak sa do nej nedostávajú živiny krvou ako u ostatných orgánov. Je vyživovaná iba difúziou z kĺbovej tekutiny. /z tejto tekutiny do nej prenikajú výživové látky/ Pri jej poškodení sa potom veľmi ťažko regeneruje.

bakerova cysta,

Skôr ako si povieme o prírodnej metóde liečby Bakerovej cysty, ešte jedna možná príčina jej vzniku.

 

Obličky.

 

Práve v mieste vzniku Bakerovej cysty /v zákolennej jamy viac na vnútornej časti kolena/ prechádza dôležitý meridián obličiek. Meridián je orgánová dráha. Každý orgán v našom tele má určitú dráhu, ktorá prechádza telom. A práve obličkový meridián prechádza cez túto oblasť.

 

 

Čo to znamená?

 

Jednoducho sa viac pozrieť na svoje obličky. Môže nám k tomu pomôcť ak si zodpovieme na tieto otázky.

 

 • Nesolím priveľa? /veľa soli sa nachádza aj v syroch, bryndze, mäse, sušienkach, čipsoch.../
 • Čoho sa bojím? /strachy, úzkosti, fóbie, strach zo smrti, o deti a pod/
 • Prečo sa niekedy cítim tak ustráchane?
 • Ktoré moje vzťahy /aj vzťah so sebou/ potrebujú pomoc a liečenie?
 • Prečo nenosím teplé ponožky /aj na spánok/ a mám studené kríže? hlavne ženy- krátke tričká s holým pupkom...
 • Prečo si nedávam viac pozor na prechladnutie v krížovej oblasti?
 • Nehučí mi v ušiach?- Tinitus
 • Vaječníky, maternica, semenníky, prostata- mám tieto orgány v poriadku? /Pálenie pri močení, výtoky.../
 • Možno by mi pomohol aj tento obličkový čaj...

 

Všetky tieto otázky súvisia s obličkami. Vráťme sa na záver k našej cyste.

 

Ako liečiť Bakerovu cystu?

 

Keď odložíme operatívny zákrok, či punkciu /odsatie kvapaliny z cysty/ odporúčal by som najprv zmerať si pH moči, alebo slín. Ak je kyslé, je možné prehodnotiť svoj jedálniček.  Aj v prípade, že máte cystu-  s kolenom môžete veľmi pomaly cvičiť. V rámci Vašich možností. Koleno potrebuje pohyb. A určite si ho masírujte. Čím? Povieme si teraz.

 

Ľubovníkový, trezalkový olej.

Áno vyskúšajte náš ľubovníkový olej. Pôsobí upokojujúco, vyživuje chrupavky, pomáha pri bolestiach nielen kolien, ale aj všetkých ostatných kĺbov. Ako jediný olej preniká aj do najhlbších vrstiev.

Pri vzniku Bakerovej cysty a aplikácii ľubovníkového oleja, je veľmi pravdepodobné, že saľubovníkový olej cysta zmenší, alebo stratí úplne. Prečítajte si fórum o liečení bakerovej cysty ľubovníkovým olejom.

 

Toto je prírodná metóda liečby, alebo... alebo možno skúsiť kortikoidy, chirurgiu, či odsatie kvapaliny... Ktorý spôsob by ste si vybrali Vy?

 

 • Samozrejme nič v našom živote nie je len tak. Čokoľvek sa udeje, má určitý zmysel. Ak budeme s cystou bojovať, vráti sa nám to na inej rovine a ťažšie sa jej zbavíme. Je dôležité uvedomiť si, prečo ju mám. Prijať to a vedome sa k tomu postaviť. Prehodnotiť svoje postoje a návyky. Skutočné liečenie zahŕňa vždy celého človeka. Všetky tu spomenuté možnosti liečby sú len doplnkové. V skutočnosti sme my tým liečiteľom. Nič a nikto to za nás nespraví...

 

Súvisiace články:

 

Máte skúsenosti s Bakerovou cystou? A ako ju liečite?

Dátum: 08.08.2018

Vložil: Zdenka Tomášová

Titulok: Re:operacia bakerovej cysty

Fuha? Ortéza, ľad a veci podobné boli? Na operáciu cysty a atroskopiu zároveň idem 13.9., tak sa potom podelím o skúsenosť. Bolesť je aj teraz, tak čo už....

Dátum: 08.03.2017

Vložil: eva

Titulok: operacia bakerovej cysty

Som 3 tyzdne po operacii bakerovej cysty v pravej podkolennej jamke, je mi horsie ako predtym, boli ma cela noha, hlavne v lytku, okoli kolena a mam pocit akoby mi meravela ood kolena po clenok.uz by som sa nedala operovat,radsej vytahovat tekutinu, aj kazdy mesiac, lutujem,ze som zvolila operaciu.

Dátum: 08.03.2017

Vložil: Anna Kravcakova

Titulok: anna.kravcakova@gmail.com

Vsetkych srdecne pozdravujem.Pred pol rokom som sa zaradila aj ja medzi Vas,ktori mate Bakerovu cystu.U mna je to ako komplikacia reumatoidnej artritidy,krora u mna prepukla pred dvomi rokmi.Mam 54 rokov,som byvaly zdravotnik,a kedze viem ako funguje alopaticka "liecba",uspesne sa jej vyhybam a celkom sa mi dari vdaka prirodnym produktom to autoimunitne ochorenie zvladat,vratane aj Bakerovej cysty.Suhlasim,ze velmi dolezity je pohyb,mierna zataz.Som byvala anesteziologicka sestra a viem,ze operacny zakrok je vo vacsine pripadov docasne riesenie,ako aj punkcie.Mne osobne okrem ineho pomaha kurkumovy napoj,ktory som nasla na internete.Pouzivam dezodorant,ktory uvolnuje lymfu a bahno z mrtveho mora,vyrazne mi pomaha,hlavne ked mi opuchne koleno.U mna sa striedaju stavy,ked je to akoby v uplnom poriadku,so stavmi mierneho zhorsenia v podobe opuchu a stuhnutosti.Je to nekonecny pribeh,len trpezlivost setriaci rezim a optimizmus.Drzim vsetkym palceky.

Dátum: 25.07.2017

Vložil: Eva Linselová

Titulok: Re:anna.kravcakova@gmail.com

Dobrý deň, prečítala som Váš príspevok. Mám opuchnuté obe kolená na vnútornej strane aj vzadu mám hrčku. Neviem, čo mi je, ale chcela by som skúsiť ten kurkumový nápoj a dezodorant, ktorý ste používali, kde sa to dá kúpiť pod akým názvom? Keby ste mi poradili. Mám ťažkú chôdzu a bolia ma kolená. Mám 77 rokov, lekári povedali, že je to vekom. To sa mi ale nezdá, lebo ja som nikdy také kolená nemala. Viete mi poradiť? ˇĎakujem vopred. Linselová V prípade odpovede píšte mi na e-mailovu adresu: lineva@centrum.sk.

Dátum: 02.03.2017

Vložil: Jozef

Titulok: Po artroskopii Bakerova cysta

Na konci októbra 2016 mi robili artroskopiu kolena s vyčistením chrupavky a odstránením časti menisku. Asi po mesiaci sa mi vytvorila Bakerova cysta, ktorá 4 mesiace naráztla na cca 84x40 mm... Zavadzia mi to pri pohybe, ak dlhšie stojím, akoby rástla. Nevyš mi od operácie neskutočne praštia kosti, počujem ich pri bežkom pohybe akoby sa o seba treli dva kamene... Celé zlé... A keby som nebral flector, tak sa asi zbláznim od bolesti... Čo s tým? Poraďte...

Dátum: 01.11.2017

Vložil: Jozef

Titulok: Re:Po artroskopii Bakerova cysta

Hmm, o čom je táto stránka? To mi nikto od marca nevie odpovedať, či poradiť??? Už mám cystu aj na neoperovanej pravej nohe.....

Dátum: 18.12.2016

Vložil: Janka

Titulok: Bakerova cysta

V roku 2008 som mala úraz,pád,pri ktorom som si rozbila celé pravé koleno,vyhodila rameno,a po dvoch mesiacoch po ukrutných bolestiach v krížoch sa zistil aj nalomený stavec,ktorý mi tlačil na spinálne n.a boli bolesti v dolných končatinách.Moja hrdosť mi akosi nedovolila,chcela som byť hrdina a neišla som k lekárovi.Výsledok:rameno mi vrátil do pôvodného stavu liečiteľ,koleno bolelo,tak som si robila obklady a masti,a pri natieraní som zistila pod kolenom veeeeľkú hrču.Noha bolela neznesiteľne,išla som k lekárovi a vybral mi 3 plné striekačky skalenej tekutiny.Potom nasledovala operácia,artroskopia aj náprava všetkých meniskov.Cystu mám stále,už 7 rokov,chodím ju vyberať.
No stavec a platničky mi operovali,v chrbte mám kovy,ale chodím,som povďačná odborníkom.
Mala som 3 poistky,no nakoľko som nebola na prvotnom ošetrení,mi to neuznali,nech žijú poisťovne.Už nemám žiadnu,načo aj?
Neverím na žiadnu ličbu takejto cysty,len vyberať,aale hrozí,že zatečie aj členok.
Snáď,do hliny dobré.

Dátum: 13.10.2016

Vložil: Marta

Titulok: Bakerova cysta

Mne tiez zistili ultrazvukom cystu pod kolenom, ortoped operaciu neodporucal ani odsatie, v prvom rade som zacala brat Condrosulf, potierala som koleno, kremom hyalfit, alebo Colafit, obe su s kyselinou hyaluronovou, potierala som cystu lubovnikovym olejom,davali mi rehabilitaciu tzv. rebook to je elektroliecba, potom som zacala bicyklovat na rotopete a v tom aj pokracujem doma, cysta sa zmensila a absolvovala som aj RTG terapiu, slabsie ziarenie, tak dufam ze to pomoze, a treba pohyb, pohyb, nepretazovat koleno, ale pohyb je nutny,

Dátum: 27.02.2017

Vložil: Zuzana Sedmakova

Titulok: Re:Bakerova cysta

zdravim, chcela by som sa spytat ako ste na tom dnes s cystou?
Mne ju totiz nedavno zistili( ze vraj som ju ale mala roky) a taktiez mi povedali ze to nie je diagnoza ze to nieco zapricinuje ten liquid v kolene. Druhy krat mam teraz opuchnute cele koleno musela som si aj volno zasa zobrat z prace. Objednali ma k fyzioterapeutovi tak som zvedava.

Dátum: 29.05.2016

Vložil: robo

Titulok: cysta

Ked som bol maly mal som bakerovu cystu, kazdy mesiac mi ju odsavali (injekcie) ale vzdy sa to do mesiaca vratilo, doktor navrhol chirurgicky zakrok, po ktorom sa mi to uz nevratilo a pouzivanie roznych masti a pripravkov neodporucam nakolko mi vobec nepomohli..

<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Pridať nový príspevok