3. MÝTY o cvičení, motivácii a zmenách

27.05.2018 17:18

Poznáte to? Niekedy sa stáva, že dlho istú vec považujeme za pravdivú, a vôbec nepátrame, či to tak aj naozaj je. Uspokojíme sa s mienkou väčšiny. Najčastejšie je to preto, lebo to tak robia, hovoria, či myslia - všetci... No mnoho krát to môže byť iné. A často aj je.

 

Väčšinou sú to tzv. mýty-výmysly, ktoré sa zdajú byť reálne, no nie je to tak. A práve o troch takýchto mýtoch si teraz prečítate.

 

 

Prečo si prečítať tento článok?

 

- Ak ste niekedy vo vašom živote skúšali čokoľvek cvičiť, behať, alebo sa hýbať, no nevyšlo vám to, nevytrvali ste v tom- tento článok je pre Vás.

 

- Alebo patríte medzi tých, ktorí chcú začať cvičiť a aj začnú, nadchnú sa, no potom sa po týždni vzdávajú?- prečítajte si tento článok.

 

- Ak cítite, že by ste chceli niečo vo vašom živote zmeniť, alebo sa dozvedieť čo Vás posunie, prečítajte si tento článok. Pretože to, čo sa tu dozviete, môžete ľahko praktizovať nielen pri cvičení, či pohybe, ale aj v iných témach života.

 

 

Prečo sa tak rýchlo vzdávame a nevytrváme?

 

cvičenie seniorMôže za to niekoľko dôvodov, no v tomto článku som vybral podľa mňa 3. najdôležitejšie.

 

Tieto 3. body sú mýty, ktoré sa považujú za zdanlivo pravdivé a často si nimi odôvodňujeme prečo už necvičíme. Vybral som ich aj preto, lebo sa s nimi v mojej praxi maséra stretávam takmer každý deň. Rozhodol som sa ich odtajiť a uviesť na /podľa mňa/ pravú mieru. Konečne- poďme na to.

 

 

Upozornenie pred čítaním...

... ak ste o svojich postojoch, pravidlách striktne presvedčený a nie ste otvorený názorom iných, môže byť tento článok pre Vás možno príliš dráždivý, provokatívny /?/ Nech je to akokoľvek, najviac sa učíme vtedy, keď sme otvorený a úprimný sami k sebe a priznáme si čo nám nejde. Povieme si- „Aha tak v tomto tápem, OK. Idem to zmeniť“... To je cesta vpred. Podotýkam ešte raz- Ak sa vám stane, že pri čítaní tohto článku budete s niečím krajne nesúhlasiť, pravdepodobne je to signál, že potrebujete zmeniť práve to.

 

 

>>> Mýtus číslo 1.

 

NEMÁM NA CVIČENIE ČAS.

 

To je najčastejšia výhovorka. Nech sa Vám to zdá akokoľvek drsné v kúte duše o tom vie každý z nás. Je to výhovorka. Príklad z mojej praxe- Asi pred týždňom som masíroval jednu ženu a sama mi povedala. „Mala by som cvičiť viem, no nemám na to čas“. Bol som ticho, pretože som vedel, že to je len výhovorka. No vzápätí povedala niečo, čo som ešte od nikmýty o cvičeníoho nepočul... Povedala- „Ale je to výhovorka, viem to. Pretože keby som naozaj chcela, čas na cvičenie si nájdem. A je to takto nielen v cvičení, ale vo všetkom“- dodala.

 

Len ak si niečo priznáme, vtedy to môžeme zmeniť. Načo Vám bude hájiť si tvrdenie, že na cvičenie nemáte čas? Ako si tým pomôžete? Nijako. Čo si tým dokážete? Kam sa tým posuniete? Zlepší sa tým Váš život? Budete klamať len seba samých, pretože viete, že pár minút denne by ste si na cvičenie určite našli...

 

Teraz skúste vypnúť Vaše zaužívané spôsoby reagovania a zamyslite sa nad tým, prečo nemáte čas? Kto Vám ho berie? Čomu najčastejšie venujete pozornosť, keď máte voľný čas? Máte čas na sledovanie večernej TV? Máte čas na bezcieľne telefonáty s kamarátmi? Máte čas na surfovanie na internete? Máte čas držať v ruke Váš smartfón a kontrolovať FCB?

 

Keď si to takto zoberiete, máme všetci čas. Rozdiel je v jeho využití. Ako s časom naložíme. Existujú fyzické cvičenia, ktoré Vám spriechodnia a ozdravia celé telo aj myseľ a zaberú Vám 15.minút.

 

Máte 15.minút čas?

 

Teraz sa Vás spýtam. Aké množstvo 15-minútového času vám cez deň uplynie, bez toho, aby ste o tom vedeli? Sadnete za internet, niečo Vás zaujme, rozklikáte si stránky a ubehne hodina. Potom zistíte, že ste už zabudli, čo ste tam chceli hľadať a nechali ste sa zlákať surfovaním naslepo. Váš čas ste vôbec nevyužili produktívne, len ste ho vyčerpali. Takto Vám môže ubehnúť ďalšia hodina.

 

Koľko tých 15-minútoviek Vám takto ubehne? Ak to takto robíte tak asi veľa...

 

Čo sa stane keď urobíte opak?

 

Pokiaľ sa rozhodnete venovať len jednu 15-minútovku sebe, zlepšeniu svojho zdravia a života, máte z toho dobrý pocit. Tých 15.minút si zapamätáte na celý deň a možno na niekoľko dní dopredu... Máte zo seba dobrý pocit.

No teraz je to možno aj takto- V kútiku duše ste frustrovaní, že necvičíte a viete, že by ste mali. To Vás však oberá o energiu a sebavedomie. Týmto si nepomôžete. No povedzte, kedy to chcete skončiť? Pretože ak sa prestanete klamať a budete k sebe úprimný, stane sa niečo zvláštne.

 

Dá Vám to silu.

 

Zvýši sa Vaša energia. Keď začnete cvičiť, automaticky budete mať zo seba lepší pocit. Pocit, že pre seba konečne niečo robíte. Zvýši sa Vám sebavedomie. Zlepší zdravie. A ešte som nenapísal to najdôležitejšie.

 

svalyZačnete mať čas. Áno, budete mať čas na seba. Zistíte, že cvičenie Vám čas neberie. Ono Vám ho dáva. To je náš odtajený mýtus. No o tom vedia len tí, ktorí to aj tak robia.

 

Tu nejde o to, či pracujete ako manažér, ste v domácnosti, alebo študent. Každý máme čas. A vždy si ho nájdeme. Hoci len trochu. Háčik je v tom, že to na akú činnosť si ho nájdeme, určuje nakoľko naozaj chceme zmenu a nakoľko sa máme sami radi. Nakoľko to skutočne chceme a sme pre to ochotní niečo urobiť.

 

Spýtajte sa špičkového športovca, čomu venoval najviac svojho času? Určite nie vysedávaniu pred TV... Pretože čomu venujeme svoj čas a pozornosť, to rastie a mení náš život.

 

 

>>> Mýtus číslo 2.

 

PRÍDEM DOMOV Z PRÁCE A SOM UNAVENÝ. TO MÁM EŠTE CVIČIŤ?

 

 

>>>HUPS- Ešte NIE STE NA KONCI článku....

 

>>> Tento článok nájdete v plnom znení v Užívateľskej sekcii tejto stránky.

 

Okrem neho tu nájdete v Užívateľskej sekcii všetky najnovšie články, ktoré nie sú verejne dostupné, 30 najčítanejších článkov, bonusy a súbory na stiahnutie. Bez mesačných poplatkov a doživotne.

 

 

CHCEM SA REGISTROVAŤ.

>>> Zistite ako môžete vstúpiť do Užívateľskej sekcie a užívať si jej výhody doživotne!

 

UŽ MÁM REGISTRÁCIU.

>>> Ak už registráciu máte, Vstúpte do Užívateľskej sekcie s vašimi prihlasovacími údajmi cez tento odkaz