Bakerova cysta- ako na ňu?

31.08.2014 18:05

Chorobné prejavy kolien sú pomerne časté a zväčša sa pri ich liečení používajú operačné chirurgické zákroky, alebo kortikoidy. V súvislosti s kolenom nás môže pekne potrápiť aj Bakerova cysta.

 

V tomto článku si povieme:

 

Dá sa Bakerova cysta liečiť aj prírodne?

Čo spôsobuje jej vznik?

Ako jej vzniku predchádzať?

 

Čo to tá Bakerova cysta je?

 

Jedná sa o hmatateľný cystický útvar nachádzajúci sa v zákolennej jame pod kolenom. Cysta sa nachádza zväčša viac na vnútornej strane zákolennej jamy. Obsahuje tekutinu a je často bolestivá. Ak sa nelieči obmedzuje pohyblivosť kolena a celej nohy.

bakerova cysta

Možná príčina vzniku Bakerovej cysty.

 

V rôznych článkoch na internete sa píše, že pravá príčina je ťažko objasniteľná, alebo neobjasnená. Tento článok nepíše lekár a ani nechcem lekárom konkurovať, no napíšem svoj názor. Môžete, aj nemusíte s ním súhlasiť.

Príčinou vzniku môže byť /aj keď minimálné/ natrhnutie kolagénových vlákien v chrupavke kolena. V tomto prípade v kolennom menisku dochádza k zvyšovaniu vody, čo môže spôsobiť vznik tejto cysty.

 

Alebo môže vzniknúť aj z týchto faktorov:

 • Dedičné predispozície
 • Začínajúca artróza- /vysychanie kĺbových chrupaviek a strata ich elasticity/
 • Kratšia končatina- obvykle to súvisí so šikmým sklonom panvy / Pozrite si k tejto téme články uvedené nižšie- Prekladanie nohy cez nohu/
 • Poškodenie menisku kolena /pádom, úrazom, športom, zdvíhaním bremena/
 • Nedostatočný pohyb- /dlhé sedenie, dlhé státie, nerovnomerné zaťaženie kolena/
 • Pohyb nad mieru- /napríklad pri vysokých športových výkonoch/
 • Dna- hromadenie kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch – /výrazne obmedziť, alebo vynechať tučné červené mäsá a mäsové výrobky/
 • Celkovo zanesenie organizmu a hlavne prekyslenie tela

 

Bakerova cysta postihuje viac mužov ako ženy.

 

Chrupavky a kĺby potrebujú mazať.

 

Tak ako motor Vášho auta, aj naše kĺby potrebujú mazivo. Čo myslíte, že sa stane ak chrupavky začnú vysychať? A to si píšte, že vyššie uvedenými okolnosťami chrupavky vysychať určite budú. O naše kĺby sa takmer vôbec nestaráme a robíme pre ne niečo, až keď nás bolesť pritlačí. Chrupavka totiž nemá krvné zásobovanie. A tak sa do nej nedostávajú živiny krvou ako u ostatných orgánov. Je vyživovaná iba difúziou z kĺbovej tekutiny. /z tejto tekutiny do nej prenikajú výživové látky/ Pri jej poškodení sa potom veľmi ťažko regeneruje.

bakerova cysta,

Skôr ako si povieme o prírodnej metóde liečby Bakerovej cysty, ešte jedna možná príčina jej vzniku.

 

Obličky.

 

Práve v mieste vzniku Bakerovej cysty /v zákolennej jamy viac na vnútornej časti kolena/ prechádza dôležitý meridián obličiek. Meridián je orgánová dráha. Každý orgán v našom tele má určitú dráhu, ktorá prechádza telom. A práve obličkový meridián prechádza cez túto oblasť.

 

 

Čo to znamená?

 

Jednoducho sa viac pozrieť na svoje obličky. Môže nám k tomu pomôcť ak si zodpovieme na tieto otázky.

 

 • Nesolím priveľa? /veľa soli sa nachádza aj v syroch, bryndze, mäse, sušienkach, čipsoch.../
 • Čoho sa bojím? /strachy, úzkosti, fóbie, strach zo smrti, o deti a pod/
 • Prečo sa niekedy cítim tak ustráchane?
 • Ktoré moje vzťahy /aj vzťah so sebou/ potrebujú pomoc a liečenie?
 • Prečo nenosím teplé ponožky /aj na spánok/ a mám studené kríže? hlavne ženy- krátke tričká s holým pupkom...
 • Prečo si nedávam viac pozor na prechladnutie v krížovej oblasti?
 • Nehučí mi v ušiach?- Tinitus
 • Vaječníky, maternica, semenníky, prostata- mám tieto orgány v poriadku? /Pálenie pri močení, výtoky.../
 • Možno by mi pomohol aj tento obličkový čaj...

 

Všetky tieto otázky súvisia s obličkami. Vráťme sa na záver k našej cyste.

 

Ako liečiť Bakerovu cystu?

 

Keď odložíme operatívny zákrok, či punkciu /odsatie kvapaliny z cysty/ odporúčal by som najprv zmerať si pH moči, alebo slín. Ak je kyslé, je možné prehodnotiť svoj jedálniček.  Aj v prípade, že máte cystu-  s kolenom môžete veľmi pomaly cvičiť. V rámci Vašich možností. Koleno potrebuje pohyb. A určite si ho masírujte. Čím? Povieme si teraz.

 

Ľubovníkový, trezalkový olej.

Áno vyskúšajte náš ľubovníkový olej. Pôsobí upokojujúco, vyživuje chrupavky, pomáha pri bolestiach nielen kolien, ale aj všetkých ostatných kĺbov. Ako jediný olej preniká aj do najhlbších vrstiev.

Pri vzniku Bakerovej cysty a aplikácii ľubovníkového oleja, je veľmi pravdepodobné, že saľubovníkový olej cysta zmenší, alebo stratí úplne. Prečítajte si fórum o liečení bakerovej cysty ľubovníkovým olejom.

 

Toto je prírodná metóda liečby, alebo... alebo možno skúsiť kortikoidy, chirurgiu, či odsatie kvapaliny... Ktorý spôsob by ste si vybrali Vy?

 

 • Samozrejme nič v našom živote nie je len tak. Čokoľvek sa udeje, má určitý zmysel. Ak budeme s cystou bojovať, vráti sa nám to na inej rovine a ťažšie sa jej zbavíme. Je dôležité uvedomiť si, prečo ju mám. Prijať to a vedome sa k tomu postaviť. Prehodnotiť svoje postoje a návyky. Skutočné liečenie zahŕňa vždy celého človeka. Všetky tu spomenuté možnosti liečby sú len doplnkové. V skutočnosti sme my tým liečiteľom. Nič a nikto to za nás nespraví...

 

Súvisiace články:

 

Máte skúsenosti s Bakerovou cystou? A ako ju liečite?

Dátum: 21.02.2019

Vložil: Milka

Titulok: Bakerova cysta

Dobrý deň, poprosila by som vás o kontakt na tú liečiteľku s anjelmi. Vopred vám ďakujem.

Dátum: 10.12.2018

Vložil: Dandy

Titulok: Bakerová cysta

Už pol roka ma trápia bolesti okolo kolena. Bolesti boli hlavne v kľude, keď som mala oddychovať v noci, alebo aj pri sedení, keď bola noha v kľude. Ortopéd si ma pinpongoval s neurológom, poslali ma na rehabilitačné, chodila som na rehabilitáciu, podstúpila som štipľavé plynové injekcie. Keďže noha stále bolela, rtg vyšetrením mi ortopéd zistil začínajúcu artrózu / mám 49 rokov / a doporučil vložky do topánok a dal mi tabletky Piascledine na tú artrózu. Koleno stále neprestalo bolieť, pýtala som sa na reumatológiu, cievne a magnet.rezonanciu. Na rezonancii mi zistili trhlinu na menisku a bakerovú cystu 1,5x1cm. Chcem meniť ortopéda, ale zaujal ma príspevok o liečiteľke. Poprosím, dajte mi vedieť, či pomohla aj ďalším a o kontakt na ňu. Ďakujem.

Dátum: 19.09.2018

Vložil: Bohuslav

Titulok: Re: Backerova cysta

Ak je mozne, poprosim kontakt na e-mail: bohuslav.spisiak@yahoo.com.
Vopred dakujem

Dátum: 08.08.2018

Vložil: Zdenka Tomášová

Titulok: Bakerova cysta

Vidím, že nie som sama, koho trápi. V apríli som si vytkla
ľavý členok a myslela som si, že som, že zaťažujem druhú nohu. Tlak v pravom kolene sa stupňoval. V koncom mája som mala problém urobiť drep, chôdza po schodoch bola tiež problém. Návšteva u lekára odhalila pôvodcu: Bakerova cysta. Bolesťpretrvávala. Opakované vyberanie vody.... Jedného pekného dňa mi praskla....bola to rana ako z dela. Neskutočná a ukrutná bolesť pri akomkoľvek pohybe nohy. Ľad fajn, ale urgent v nemocnici pomohol najviac. Vybrali všetko, čo tam nemalo byť a trošku bol pokoj. Ale nie na dlho. Po viac ako mesiaci liečby čakám na operáciu

Dátum: 26.07.2018

Vložil: Vika

Titulok: Bakerova cysta

Tiez mi lekar povedal vcera,ze ju mam. Koleno ma zacalo boliet asi pred mesiacom. V pondelok uz bola bolest dost vyrazna a vtedy som si ju nahmatala. Mam aj opuchnute koleno a pri chodzi ma niekedy okrem bolesti aj neprijemne picha . Lekar povedal ze sa to vstrebe, ak nie, tak treba vybrat tekutinu, ale vraj sa to potom zvykne opakovat.A potom sa to vybera chirurgicky. Tomu by som sa chcela vyhnut. Idem teda skusit ten lubovnikovy olej .

Dátum: 08.08.2018

Vložil: Miro

Titulok: Re:Bakerova cysta

Mne vcera zistili b.c. 5x5cm,par dni predtym mi praskla,pod tym mi to zmodrelo,bolest bola od obliciek cez bedrovu kost az k chodidlu,vybrali mi tekutinu a dnes sa to znovu zaplnilo.

Dátum: 08.06.2018

Vložil: Anna

Titulok: Bakerova cysta

Ale ja ju nemám viditeľnú ,ale bolesti mám až k ladvinám.

Dátum: 17.03.2018

Vložil: Andrea

Titulok: Bakerova cysta

BC začal môj ústretový vzťah k liečiteľom. Nevediac, čo činím :-), som sa ocitla u ženy, ktorá lieči pomocou Anjelov. A keďže som ju chcela otestovať, ponúkla som jej "pnutie v lýtku, ktoré ma znervózňuje". Nič viac. Ľahla som si a čakala. Pohybovala nado mnou rukami a povedala mi, že problém nie je v lýtku, ale pod kolenom, a je tam útvar, ktorý tlačí a spôsobuje tŕpnutie lýtka. Pohybovala nado mnou rukami. Doma som si "šáhla" pod koleno - a uverila som, že - Energia a práca s ňou - dokáže divy. Cysta bola prázdna, útvar za kolenom v mini veľkosti - ostal len prázdny obal, ktorý mi žiadne problémy nerobí. Je to už viacero rokov.
Aj tak še da :-)

Dátum: 14.05.2018

Vložil: Marta Čejkova

Titulok: Re:Bakerova cysta

Poprosím o kontakt na toho anjela/ liecitelku

Dátum: 07.06.2018

Vložil: Maria Krupčikova

Titulok: Re:Re:Bakerova cysta

Poprosim kontakt na liečitelku pomocou Anjelou

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pridať nový príspevok